top of page

Balın faydaları?
Balın Faydaları Nelerdir? Bal, arılar tarafından üretilen bir besin kaynağıdır. Bal, vitamin ve mineral yönünden oldukça zengindir. Bu yüzden balın oldukça güçlü antiseptik özelliği vardır, bu sayede birçok hastalığa iyi gelir veya hastalıklardan korumakta yardımcı olur. Bal, bakteri barındırmadığı için doğal antibiyotik özelliği taşır, çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Bu özelliğinden dolayı mikropların kırılmasında yardımcıdır. Ayrıca yaraların çabuk iyileşmesini sağlaması balın yararları arasındadır. Öksürüğe, bronşite ve astım hastalığına iyi gelmektedir. Uykusuzluk için de faydalıdır. Deride ve vücut içinde gelişen enfeksiyonların giderilmesinde yardımcıdır.

Bal, enerji veren bir besindir. Bal, insan vücuduna kısa bir sürede etki ederek enerji düzeyini arttırabilir. Bunu vücudun ihtiyaç duyduğu kaloriyi ve enerjiyi yeterince içermesiyle yapar. Yorgunluğa iyi gelebilir. Bal, kas yorgunluklarının ve ağrılarının giderilmesinde faydalıdır. Sporcular genellikle balın faydalarından yararlanır çünkü dayanıklılığı arttırır ve enerji verir. Balın faydaları arasında kan şekerini düzenlemesi de vardır. Bal, tat olarak tatlı bir yapıdadır ama diyabet hastalarını etkilemez. Bal içerdiği vitaminler sebebiyle kan şekeri seviyesini düzenlemede yardımcıdır. İleri derecede diyabet hastası olmayan insanların günde bir kaşık bal tüketmesinde sıkıntı olmayabilir. Balın bir diğer faydası ise öksürüğe iyi gelmesidir. Tam olarak nedeni bilinmemekle birlikte öksürüğün şiddetini azaltır ve boğaz enfeksiyonlarına iyi gelir. Bal ve limon karışımı öksürüğünüz azalmasında yardımcı olabilir.

Doğal bal yaraları ve kesik yaralarını iyileştirmede yardımcıdır. Antibakteriyel özelliği sayesinde yaradaki mikrobun temizlenmesinde ve kesiklerin daha hızlı iyileşmesinde yararlıdır. Bunun dışında bal, yaraların ve kesiklerin yarattığı ağrı ve sızıları hafifletmekte yardımcıdır. Bunun yanı sıra yanıklara da iyi gelebilir. İyileşmeyi hızlandırabilir. Bal, enfeksiyonun yayılmasını önler.

Uyku sorunu yaşayan insan bal ile bu sorundan kurtulabilir. Yatmadan önce bir bardak ballı süt içerseniz ya da bir kaşık bal yerseniz uykuya dalmanızda yardımcı olabilir. Ayrıca mucizevi bir besin olan bal, sindirim sistemi için de oldukça yararlıdır. Yıpranmış ya da kurumuş saçlara canlılık kazandırır. Ayrıca balın cilde ve ciltteki lekelere de iyi geldiği bilinmektedir.

kaynak: milliyethaber

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page