ZEYTİNİN VE ZEYTİNYAĞININ FAYDALARI NELERDİR?


Ölümsüz ağaç olarak bilinen zeytinin faydaları nelerdir? Zeytinyağının faydaları nelerdir? Zeytinyağı nasıl muhafaza edilir? Zeytinyağı nasıl kullanılmalı? Zeytin ve zeytinyağı ile ilgili ayet ve hadisler nelerdir? Zeytinin ve zeytinyağının faydaları dosyasında sizler için derledik.

Haber: Murat Karadeniz

En sağlıklı meyve zeytin, en sağlıklı meyve suyu da zeytinyağıdır. Doğanın insanlara bahşettiği zeytin ve zeytinyağı, anne sütü gibi değerlidir.

Midede doğal olarak bulunan 11 kötü bakterinin en az 8’ini tedavi edip yok etmede zeytin ve zeytinyağının büyük önemi vardır. Kalori açısından 20 zeytinde 100 kalori bulunuyor. Omega 9 yağ asidi açısından da zeytin önemlidir.

ZEYTİNİN FAYDALARI

Zeytin kandaki fazla kolestrolü giderir.Zeytin kan basıncını kontrol eder.Zeytin, meyve ve sebze alternatifi olarak diyet lifi kaynağıdır.Zeytin vitamin E için mükemmel bir kaynaktır.Zeytin antioksidan olarak hücreleri korurlar.Zeytin, Alzheimer, iyi huylu ve habis tümör gibi dejeneratif hastalıkların, daha az ciddiyetli varikoz damarları ve boşlukları da dahil olmak üzere etkilerini azaltır.Zeytin, miyokard enfarktüsü veya derin damar trombozu (DVT) ile sonuçlanabilecek kan pıhtını önlemeye yardımcı olur.Zeytin hücre zarlarını kanser gibi hastalıklara karşı korur.Zeytin anemiye karşı mükemmel bir korumadır.Zeytin doğurganlığı ve üreme sistemini geliştirir.Zeytin, özellikle oksidatif stres ve kronik viral hastalıklar sırasında sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunmasında önemli bir rol oynamaktadır.Zeytin besleyici ve sodyum, potasyum, magnezyum, demir, fosfor ve iyot gibi mineral içeriği bakımından zengindir.Zeytin, gerekli vitaminleri ve amino asitleri sağlarlar.Zeytin, kalbi korumak için yararlı özelliklere sahip olan oleik asidi içerir.Zeytinler, beyindeki oksidatif stresini azaltan doğal bir kimyasal olan polifenoller içerir. Böylece günlük porsiyon bir zeytin yiyerek hafızanızı% 25’e varan oranda geliştirmeye yardımcı olur.Sadece bir fincan zeytin büyük bir demir oranı – 4.4 mg.Siyah zeytin, cilt yumuşaklığını ve cildi sağlıklı tutan oleik asidi içerdiği için kırışıklıkların görünümünü% 20 oranında azaltabilir.

ZEYTİNYAĞININ FAYDALARI

Yüksek tansiyon, kolesterol, damar sertliği, mide ve bağırsak ülserleri, romatizma, safra kesesi tembelliği, safra taşı, safra kanalı tıkanıklığı, karaciğer bozuklukları, kabızlık, kansızlık, gut hastalığı ve deri çatlamalarını başarı ile tedavi ediyor.Zeytinyağlarını insan sağlığında ve özellikle kalp ve damar hastalıklarından korunmada etkili olması, tekli, doymamış bir yağ olmasındandır.Kandaki HLD dediğimiz iyi huylu kolesterol düzeyini arttırır.LDL kolesterolü temizler.Yağların içinde hazmedilmesi en kolay olan olduğu için sindirim kolaylığı sağlar.Çocuklarda beyin ve kemik gelişimini hızlandırır.E vitamini sayesinde yaşlanma etkilerini azaltma ve doku yenileme özelliği taşır.Kireçlenmeyi önlemede büyük rol oynar.Cansız saçların kuvvetlenmesini sağlar.

ZEYTİN NEDİR?

Zeytin, meyvesi yenen Akdeniz iklimine özgü bir  ağaç türüdür. Zeytin ağacı narin bir ağaçtır. Ağır ve zahmetli büyümesine karşın oldukça uzun ömürlüdür.

ZEYTİN NEREDE YETİŞİR?

Derinlere uzayan kökleri sayesinde kalkerli, çakıllı, taşlı ve kurak topraklarda yetiştirilmeye elverişli olan zeytin ağacı için en verimli ortam yazları sıcak, kışları ise ılıman geçen iklimlerdir. Yıllık ortalama 220 mm yağış zeytin ağacının verimli bir şekilde büyümesi için yeterlidir. Zeytin ağacı genellikle rakımı düşük coğrafyalarda yetişir. Zeytin ağacı bir yıl bol, bir yıl az ürün verir.

Zeytin, “yağı” bakımından çok değerli bir ağaçtır.

ZEYTİNYAĞI NEDİR?

Zeytinyağı, zeytin ağacının meyvesinden elde edilen yeşilimsi-sarımtırak renkte sıvı bir yağdır.

ZEYTİNYAĞI TÜRLERİ

Tarım Bakanlığı’nın belirlediği ölçülere göre beş tür zeytinyağı vardır:

Rafine zeytinyağı: Zeytin ham yağının doğal trigliserid yapısında değişikliğe yol açmayan metodlarla rafine edilmeleri sonucu elde edilen, sarının değişik tonlarında rengi olan, kendine özgü tat ve kokuda bir yağdır. Rafine yağ, ince, yemeklik yağdır. Temizleme işlemi damıtma, nötralizasyon, ağartma, deodorizasyon işlemleridir. Bunun doğalla harmanlanmasından yemeklik tipler (Riviera ve A tipi) üretilir.

Rafine prina yağı: Ham prina yağının doğal trigliserid yapısında değişikliğe yol açmayan metodlarla rafine edilmeleri sonucu elde edilen, rengi açık sarıdan kahverengi sarıya kadar değişebilen bir yağdır. Karma prina yağı: Doğrudan gıda olarak tüketilebilecek naturel zeytinyağları ile yemeklik rafine prina yağı karışımından oluşan bir yağdır.

ZEYTİN NASIL TOPLANIR?

Zeytin hasatı, asırlardır elle toplama ya da silkme şeklinde yapılmaktadır. Bir de, yere düşmüş zeytinler toplanır. Hasat, Kasım ile Mart ayları arasında yapılır. Genel hasat yöntemi silkmedir. Elle toplamada, sağma veya taraklama yöntemi, yerden toplamada ise merdane veya fırça kullanılır.

ZEYTİNYAĞI NASIL ÜRETİLİR?

Zeytinler türlerine göre ayrılır. Huni adlı çukura dökülen zeytinler makine sistemiyle yapraklardan temizlenir ve kırıcıda ezilip kırılır. Buradan çıkan hamur, karıştırma yoğurmadan sonra su verilir, posa ve şırası ayrıştırılır. Şıradan da yağ ve karasu ayrıştırılıp, yağ filtre tankına alınır, son tortuları ayıklanıp dinlenme tankına bırakılır. Buradan doğal yağ güğümlere, teneke ve şişelere doldurulur.

ZEYTİNYAĞI NASIL ELDE EDİLİR?

Zeytin; Ekim-Aralık ayında toplanır, dal ve yapraklardan çamur ve topraktan temizlenir, çuvala konur, hortumla yıkanıp temizlenir. Çuvaldaki zeytin bir zemin üzerinde ağaç tokmakla kırılır, iki gün bekletilir, sonra ayakla ezilir, bir defa kuru sonra suyla ezilir ve yalaka şırası çıkartılır. Üste çıkan yağ kepçeyle alınır kazana konur, dinlendirilir. Tortusu dibe çöker, bundan sabun yapılır, üstteki temiz yağ kaplara doldurulur. Dağ köylerinde karayağhanelerde mengene ile sıkılır.


ZEYTİNYAĞI NASIL MUHAFAZA EDİLİR?

Zeytinyağı ışık, sıcak, hava, zaman faktörlerinden etkilenir. Alırken ve saklarken, kapalı ve ışıksız yerde korunmalıdır. Serin bir yerde durmalıdır. Buzdolabına konulmaz. Cam ve koyu renkli olan şişeler tercih edilmelidir. Hava almamalıdır. Zeytinyağı bekledikçe bozulur.

Her zeytinyağının kendine has renk, koku ve tadını aynen koruyabilme süresi ortalama 1,5 senedir, bekledikçe bozulmasa da, aromasını yavaş yavaş yitirir, giderek rengi açılır, tadı acı bir hâl alır. Mideyi rahatsız eder.

EN EKONOMİK ZEYTİNYAĞI

En ucuz ürün geç hasat zeytinyağıdır. Ama onun yemeklere verdiği yağlılık duygusu, diğer tüm yağlardan iki kat daha fazladır.

ZEYTİNYAĞI NASIL KULLANILMALI?

Sızma tipi salatalar ve cacıkta, doğal tip kızartmalar ve yemeklerde kullanılır. Kızartmalarda birkaç kere aynı yağ kullanılabilir. Yemeklere koymak için rafine zeytinyağı uygundur.

ZEYTİNYAĞI İLE KIZARTMA YAPILABİLİR Mİ?